A talajban lévő gyommagok mennyisége és azok arányai alapján eldönthető, hogy az adott területre vetni kívánt növények közül melyik is illik bele leginkább a vetésforgóba az adott évben, mivel ebben a kultúrában kelő gyomnövények vagy mechanikai, vagy kémiai módszerekkel már kordában tarthatók. Ha egy agronómus, egy növényvédelmi szakmérnök, vagy akár egy gazdálkodó megvizsgálja minden egyes területének a gyommagösszetételét és sűrűségét, ennek ismeretében pontosabban megtervezhetné azt a védekezési eljárást, amit alkalmaznia kell a megfelelő eredményesség eléréséhez. Az információk alapján már az is eldönthető, hogy - akár - csak mechanikai módszerek is elegendőek a gyomnövények visszaszorítására, vagy szükséges a vegyszeres beavatkozás. Mindazonáltal a precíziós gazdálkodás is nagyobb teret nyerhet az alkalmazás körében.
Ennek lényege, hogy a táblában előforduló gyomfoltok GPS koordinátáit rögzítik és a permetezőgép ezeken a sűrűbb részeken nagyobb lémennyiséget juttat ki, míg a többi részen is csak annyit amennyi éppen elegendő a gyomszabályozás sikeréhez. Természetesen mindehhez tábla szintű feltérképezés szükséges, de mivel igény van rá – gondolunk itt a vegyszerköltség minimalizálására, ami gazdaságok egyik legnagyobb kiadását jelenti – gyorsan elterjedhet.
Eszközünk nemzetközi összevetését és újdonságtartalmának bemutatását az egyes céloknak megfelelően az alábbiakban foglaljuk össze: